obraz na podstronie

W piątek (27.10.2017) w okolicach pomnika w Białym Ługu (gmina Słupia (Konecka)) władze  zorganizowały uroczystości patriotyczne związane z 73 rocznicą bitwy, która rozegrała się pod tą miejscowością. Do bitwy pod Białym Ługiem doszło dokładnie 27 października 1944 roku. W tym miejscu starły się oddziały „cichociemnego” por. Adolfa Pilcha „Doliny” z obławą niemiecką. W wyniku walk zginęli zarówno Polscy, jak i Niemieccy żołnierze. Od lat w gminie Słupia (Konecka) wspomina się tę potyczkę.
Piątkowe uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11.00 od Mszy Świętej koncelebrowanej przez wikariusza Parafii Lipa, ks. Adama Ślusarczyka oraz wikariusza Parafii Pilczyca ks. Piotra Kszczota. Apel poległych odczytał dyrektor szkoły Podstawowej w Wólce - Andrzej Rudziński. Następnie zgromadzeni wysłuchali krótkiej części artystycznej przygotowanej przez młodzież z I Publicznego Gimnazjum w Słupi.
W uroczystości tej uczestniczyli mieszkańcy pobliskich wsi, młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjum z terenu Gminy Słupia (Konecka), oraz goście zaproszeni
i przedstawiciele gmin.
List od Pani Wojewody Świętokrzyskiego, Agaty Wojtyszek odczytał Pan Marcin Piętak- Doradca wojewody świętokrzyskiego. Głos zabrali również: Pan Wójt Gminy Słupia (Konecka), Robert Wielgopolan oraz Janusz Stępień – Komendant Straży Leśnej. Wszyscy wymienieni wyżej przedstawiciele władz oraz dyrektorzy placówek oświatowych złożyli wieńce i zapalili znicze pod pomnikiem.
Na koniec uroczystości Pan Wójt Robert Wielgopolan zabrał głos dziękując wszystkim gościom za tak liczne przybycie zwłaszcza młodzieży z naszego regionu, która zdecydowana większość przeważała mimo niskiej temperatury. Na zakończenie każdy mógł poczęstować się kiełbaską z ogniska i wypić gorącą herbatę.