obraz na podstronie

W niedzielę (24.09.2017) przy pomniku w Rudzie Pilczyckiej (gmina Słupia (Konecka)) Wójt Gminy Słupia (Konecka), Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Łopusznie oraz Nadleśnictwo Ruda Maleniecka zorganizowali uroczystości patriotyczne związane z 73 rocznicą bitwy, która rozegrała się pod tą miejscowością. 

Do bitwy pod Rudą Pilczycką doszło dokładnie 27 – 28 sierpnia1944 roku. Zginęło w niej trzech polskich żołnierzy: porucznik Wojciech Adamski "Czajka", sierżant Henryk Lis "Kula", kapral Jan Owsikowski "Kwiatek" i dwóch mieszkańców Rudy Pilczyckiej. Niemcy stracili siedmiu żołnierzy. Pomnik zbudowano w połowie lat 90. XX wieku.
 Od lat w gminie Słupia (Konecka) wspomina się tę potyczkę.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00 od mszy świętej koncelebrowanej przez proboszcza Parafii Pilczyca – ks. Mieczysława Piaska oraz wikariusza ks. Piotra Kszczota . Apel poległych odczytał dyrektor szkoły Podstawowej w Wólce - Andrzej Rudziński Po wysłuchaniu apelu poległych nastąpiło złożenie wieńców przed pomnikiem. Po wspólnej modlitwie i wysłuchaniu apelu uczniowie Szkoły Podstawowej w Pilczycy przedstawili okolicznościowy program artystyczny, którego tematyka dotyczyła bohaterskiej walki Polaków z okupantem niemieckim. Na koniec uroczystości Pan Wójt Robert Wielgopolan zabrał głos dziękując wszystkim gościom za tak liczne przybycie i zaprosił na poczęstunek do świetlicy wiejskiej. Zaproszeni goście delektowali się bigosem przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich w Rudzie Pilczyciej oraz ciastami upieczonymi przez uczestników Dziennego Domu Senior + w Pilczycy.